TIE Bomber

29. září 2005 v 21:20 | Dargnon |  StarWars <-> Galaxies
TIE Bomber

Článek je určen pro server starwarsgalaxies.wz.cz. Dargnonův průvodce vesmírnými plavidly Star Wars Galaxies - díl 3. - TIE Bomber. Informace by měly být aktuální k 29.9.2005. Profil plavidla bude dále aktualizován/opravován. Opravy prosím pište do komentářů! Zdroje jsou uvedeny dole.


In-Game Info
TIE Bomber je spolu s Interceptorem určen pro pokročilé stíhací piloty Impéria. Zatímco Interceptor je určen přímo pro vybojování nadvlády ve vesmíru, Bomber má poněkud konkrétnější poslání. Je proto důležité dobře rozhodnout pro jakou misi ho zvolit - likvidace korvety nebo jiného většího plavidla, případně využití jeho silných zbraňových systémů k rozdrcení slabého nepřátelského stíhače.

Špatné letové vlastnosti, těžká výzbroj a dost místa pro výkonnější komponenty vyžadují od pilota nejen umění létat, ale také rozum a rozvážnost. Právě kvůli jeho jasnému poslání a náročnosti na celkové zvládnutí se s ním příliš často nesetkáte. A když už, tak většinou se stíhací eskortou. Stroj je na svou technologickou úroveň velice dobře vyzbrojen - má prostor pro dva laserové (nebo jiné) kanóny a dvě sila pro střely.

Pilotní skill: Tier 3
Výrobní skill: ??
Výroba: 60k surovin
Mass ~190k
Zbraňové sloty: 2
Odpalovače střel: 2
Tah: 0.85
Akcelerace: 10
Decelerace: 15
Pitch (nahoru/dolu): 50
Yaw (zatáčení): 50
Roll (rotace podle trupu): 25

Beyond The Game

Sienar Fleet Systems TIE Bomber je dalším strojem z rodiny využívající TIE technologii. Byl vyvinut za účelem umožnění přesnějšího strategického pozemního a vesmírného bombardování, jehož možnosti byly v rámci Imperiální Flotily nepříjemně omezené. Bombardování planetárních cílů bylo většinou řešeno pomocí Hvězdných Destruktorů nebo podobně mohutně vyzbrojených plavidel. Ale po takovém masivním zásahu bylo prakticky nemožné zmocnit se bombardovaného objektu nebo snad zajmout někoho z nepřátel.

Proto bylo nutné využít přesné, strategické bombardování a to jak na zemi, tak ve vesmíru. Dále i přes většinou "partyzánskou" povahu Galaktické Občanské Války byla někdy zapotřebí těžká vzdušná podpora při pozemních bojích - rychlá a efektivní likvidace nepřátelských objektů a postavení, obrněných jednotek atd.

Tuto roli do jisté míry zastávala modifikace TIe Fighteru nazvaná TIE/rt Fighter která byla určena právě pro lehké bombardování pozemních cílů. Jako zaměřování a navigace těmto lehkým stíhacím bombardérům sloužily extrémně ovladatelné modifikace TIE/fc Fighter vybavené speciálnímy systémy.

Potom se ale v hangárech mohutných galaktických plavidel objevil těžký stíhací bombardér - TIE Bomber. Obvyklý počet na palubě běžného Destruktoru byla jedna squadrona čítající 12 strojů. Vybaven prodlouženými solárními panely (podobné jako u TIE Advanced) a dvěma pancéřovanými válcovitými trupy se v doprovodu obratných stíhačů vrhal jak na vesmírné, tak na pozemní cíle. Silnější zdroje energie, více prostoru a modernější technologie konečně umožnily zasáhnout nepřítele co nejsilněji na co nejcitlivějším místě.

Je jedním z mála imperiálních stíhačů vybavených katapultážním systémem pro pilota - to z důvodu častého využití v atmosféře planet a tedy značné šanci po katapultáži přežít. Také to asi podpořilo chuť pilotů do této "létající cihly" vůbec usednout. Letové schopnosti jsou totiž velkou slabinou tohoto stroje a právě proto je důležitá vzdušná/vesmírná nadvláda při jeho nasazení.

Jednomístný, vyzbrojen spřaženými lasery, bombardovacím systémem a prostorným silem zastával svou roli velice dobře po většinu Občanské Války. Protonové bomby, naváděné střely, torpéda, orbitální miny nebo jiné typy těžkých zbraní spůsobovaly při nasazení těchto strojů problémy i největším nepřátelským cílům. Navíc vybaven pokročilým zaměřovacím systémem od Nordoxicon's Micro Instruments se stal ve většině případů nezávislý na jiných strojích.

TIE Bombery můžete zahlédnout v Epizodě V kde (pravděpodobně protonovými bombami) bombardují asteroid ve kterém se ukryl Millenium Falcon.
TIE shuttle (TIE/sh)

Varianta bombardéru u které bylo zbraňové silo nahrazeno malou kabinou pro dva pasažéry. Stíhač tak mohl být využit pro transport důležitých osob z lodi na loď nebo na základnu.

TIE Boarding Craft

Další varianta má zvětšený sekundární trup vybavený záchytným a prořezávacím systémem. Tato loď může transportovat četu Stormtrooperů určených pro výsadek do obsazené nebo imobilizované nepřátelské lodi.

Beyond Star Wars

TIE shuttle (TIE/sh) - Tento stroj byl využit v pozadí epizody 5 kde se v něm kapitán Needa přesunul na destruktor za Darth Vaderem aby se mu osobně omluvil za ztrátu stopy po Millemium Falconu. K podobným účelům býval využívám Lambda Shuttle, ten ale v době natáčení (a psaní scénáře) této epizody ještě neexistoval.

TIE Boarding Craft - Byl designován pro episodu 4, ale technická omezení tehdy neumožnila stroj ve filmu přímo zobrazit. Nicméně zdroje z Expanded Universe (Rozšířený Vesmír Star Wars který se stále rozšiřuje a 6 natočených epizod je jen jeho nepatrným zlomkem) a odborné knihy potvrzují že byl využit Darth Vaderem a Stormtroopery k výsadku do Korelianské Korvety Tantive IV a tedy k zajmutí Princezny Leii v epizodě 4. Připomínám že Korveta byla předtím imobilizována a vtažena do hangáru Vesmírného Destruktoru.

TIE Bomber je také populární exemplář pro mnoho sběratelů a i já ho mám kdesi ve skříni :).

Zdroje
Jedná se o souhrn přeložených informací ze serverů:

cswu.cz
wikipedia.com
starwars.com
theforce.net
starwarsgalaxies.com
forums.station.sony.com
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama