D&D Online: Stormreach - Last minute preview

25. února 2006 v 12:58 | Dargnon |  MMO news + articles
obsáhlé preview pro MMORPG.cz

Na poslední chvíli si můžete přečíst co nám slibuje DDO, očekávané online zpracování D&D. Článek obsahuje preview i informace ohledně vydání. Dočkáme se výborné hry, nebo dalšího slavného propadáku?

<b>Dungeons & Dragons Online: Stormreach</b> (jinak DDO) je MMORPG připravované společností Turbine a vydavatelem Atari. Partnerem pro evropskou verzi hry jsou angličtí Codemasters. Jak je asi každému jasné, jedná se o online fantasy RPG zasazené do světa Dungeons & Dragons, konkrétně do nového světa Eberron. Onlinové D&D "Stormreach" je určeno jak fanouškům D&D a jemu podobných "pen and paper" her, tak samozřejmě i běžným RPG a MMORPG hráčům. Prostě všem, kteří touží po fantastickém dobrodružství v Dungeonech a mezi Draky...


<b>Kdy a za kolik?</b>

V USA hra vyjde 28.2, s head-startem pro předplatitele již od 24.2. V Evropě je vydání naplánováno na 3.3, s head-startem 28.2. Doporučená cena běžné evropské verze hry je £34.99 / €49.99 a zahrnuje 30 dní předplatného. Měsíční poplatky budou €12.99 za jeden měsíc, €11.99 za měsíc předplatíte-li si tři měsíce a €10.99 měsíčně předplatíte-li si rovnou půl roku. Během března dodatečně vyjde francouzská a německá verze hry, pro které také budou dodatečně spuštěny další dva servery. Je možné hrát se všemi třemi evropskými verzemi na všech evropských serverech - lokalizovaný je pouze váš herní klient. Není ale možné hrát s evropskou verzí na amerických serverech a naopak.

Pre-order spolu s třemi dny head-startu (dřívějšího přístupu do hry) obsahuje i dva in-game předměty, konkrétně amulet armor +1 a "Ring of Haggling", který vám díky zvýšení skillu haggling umožní lépe smlouvat s obchodníky. Speciální edice hry navíc obsahuje Boty Rychlosti. Americká verze obsahuje jiné bonusové předměty. <b>Možnost získat ve hře výhody díky zakoupení dražší verze hry je přinejmenším diskutabilní.</b> Jediné co to omlouvá je absence PvP, ta sama o sobě se ale neomlouvá zrovna nejjednodušeji.


<b>Dungeons & Dragons tématika</b>

<b><a href=" http://www.wizards.com/dnd " target="_blank">Dungeons & Dragons</a></b> je globálně známá značka, spadající pod giganta fantastických světů - <a href=" http://www.wizards.com " target="_blank">Wizards of the Coast</a>. Nový přírůstek do rodiny D&D PC her, onlinový Stormreach, je založen na D&D pravidlech verze 3.5 a vývojáři samozřejmě s Wizardy maximálně spolupracují. Vlastně, přímo hlásají: <b>"nejlepší RPG konečně získá svou online virtuální podobu"</b>, a určitě mají alespoň z části pravdu. I přesto, že se vývojáři snaží držet pravidel D&D, museli provést řadu změn. Nicméně tvrdí, že všechny jsou dobře promyšleny, vybalancovány a skonzultovány s Wizardy, majiteli práv D&D.

Ve hře se setkáte s tradičními D&D názvy, rasami, povoláními, dovednostmi a pravidly, s klasickými popiskami a dokonce i s kostkou! Prý si i můžete nastavit jak má ta vaše vypadat. Takže pokud je vaším favoritem pro hraní za wizarda červená kostka, zvolte si červenou. Hody pak můžete během boje sledovat.

DDO je umístěno v novém D&D světě Eberron. Ten má tu výhodu, že obsahuje snad všechno, co si ve fantasy žánru umíte představit, a přitom není zahlcený ani hotový. Hra začíná v malém přístavu kde je krátký ale šikovný tutorial, po jehož splnění se přesunete do města. Centrem hry je město Stormreach, rozdělené na několik částí. Ty budete postupně objevovat a plnit zde množství questů. Poté proniknete za hranice města...

<center><img src=" http://www.tothegame.com/res/game/2767/logo.jpg "></center>


<b>Hráč a Avatar</b>

Váš virtuální hrdina má k dispozici poněkud omezený výběr hratelných ras: lidé, elfové, trpaslící, hobiti a warforged. Ano, pro D&D je to trošku málo. Nicméně, alespoň že Warforged jsou zajímavý "úkaz" - je to rasa specifická právě pro svět Eberron. Jsou to mechaničtí golemové / konstrukti, kteří si teprve nedávno vybojovali uznání a právo na svobodný život.
Hratelná povolání asi nikoho nepřekvapí: barbar, bard, klerik, bojovník, paladin, ranger, rogue, sorcerer a wizard.
Následuje volba atributů, skillů, abilit a featů, vše podle D&D 3.5 pravidel, s nutnými změnami pro PC verzi. Dalších ras a povolání z D&D se údajně dočkáme v budoucích updatech.
Od pravého D&D se postavy liší v několika věcech. Zaprvé, při tvorbě postavy se nehází kostkou. Všechny staty a ability si hráč vybírá sám, přičemž má pevně stanovený počet bodů. To samé platí pro počet životů, spellpointy atd., a to nejen při tvorbě postavy ale i při získání levelu. Zadruhé, v základní verzi DDO je pouze 10 dosažitelných levelů. To by sice poměrně souhlasilo s D&D, ale moc né s MMORPG. Proto autoři přidali systém "ranks", který rozdělil každý level na 4 úrovně. To znamená, že hra obsahuje celkem 40 úrovní. Největší změny samozřejmě nastanou když dokončíte celý level.


<b>Stormreach je výjimečný, protože...</b>

XP systém je v DDO řešen poněkud odlišně od tradičních MMO. Nezískáváte totiž zkušenosti za zabíjení, ale pouze za plnění questů. Množství XP za jednotlivé questy se přitom může dramaticky lišit v závislosti na zvolené obtížnosti questu (je nutné vždy nejdřív splnit nižší obtížnost) a splnění X dodatečných úkolů. Proto nepočítejte s tím, že by jste někde kempili výhodný spawn. Spíše budete nuceni v družině pozorně plnit questy od začátku až do konce, aby jste dosáhli herních úspěchů. Osobně se mi tento systém velmi zamlouvá, protože jsem spíše dobrodruh než farmář.
Systém pastí (a stím související povolání rogue ~ zloděj) se v této hře dočkal kvalitního zpracování. Hra obsahuje pasti jako různá ostří, výbušniny, šipky atd., spustitelné šlápnutím na nějakou dlaždici nebo prostě otevřením truhly. Postavy ale mají možnost pomocí ability "search" tyto nástrahy (nebo různé tajné dveře) hledat, a poté se jim vyhnout. Máte-li sebou zloděje, ten je může rovnou zneškodnit. Co je ale úžasné je aktivní povaha některých pastí. Troufám si tvrdit, že sekající ostří, vysunující se bodce a další věci kterým se vaše postava musí šikovně vyhnout, přeskočit nebo je proběhnout, jsou v MMO opravdovou raritou. Navíc, pasti fungují zcela stejně na všechny. Takže když na ně nalákáte NPC monstrum, může vám to značně ulehčit práci. Tento <b>luxus</b> neposkytuje ani většina klasických RPG, natož v kombinaci s dokonalým RPG systémem typu D&D.
Zloděj, ale v omezené míře i jiné postavy, se mohou plížit. Úspěch této činnosti závisí na výši daného skillu, a ta je ovlivněna jak vaším rozdělením skill pointů, tak bonusem za obratnost. Navíc počítejte s tím, že se určitě lépe proplížíte podél temné zdi, než pár centimetrů od plápolajícího ohniště. A herní interface vám umožňuje sledovat jak dobře je vaše postava skrytá.
Známou specialitou této hry je, že Questy = Dungeony jsou instancované. Nehrozí že by jste plnili nějaký úkol a zjistili, že to monstrum které máte zabít, zrovna někdo sejmul. Svůj quest plníte sám nebo se svou družinou, ve vaší vlastní instanci, tak aby scénář mohl správně fungovat. To je z části pozitivní, ale mnozí hráči si stěžují na nedostatek "živosti" ve hře. Právě kvůli vysokému procentu instancovaného contentu bývá DDO označováno také jako MORPG - multiplayer online RPG, ale né massive. Přitroublé vstupy do instancí metr od zadavatele questu (nešvar začátečních zón hry) také pocitu živého světa příliš nepřidají. Na těchto známých nedostatcích by Turbine určitě mělo zapracovat a přidat nějaký více "live" a "massive" content.
Dalším překvapením je fakt, že hráčským postavám se <b>nedoplňuje život ani mana</b>. Klasická over-time regenerace je aktivní pouze v příjemných (přeplněných...) hospůdkách, a zde ji lze posílit posilněním se nějakým tím jídlem nebo drinkem. Mimo tato svatá místa ale k regeneraci nedochází. Jste-li právě na výpravě, znamená to, že vaší jedinou nadějí na doplnění životů a many je pouze "svatyně" (kromě léčivých dovedností, kouzel a nápojů), kterou ale musíte v dungeonu nalézt, a i potom ji lze využít jen jednou k regeneraci a jednou k oživení mrtvých. Toto opatření sice nejdřív naštve, ale následně hráč pochopí že to je součástí hratelnosti této hry. Celé questy, celý dungeon je totiž promyšlený a vy si prostě máte hlídat své životy. Nereálné odpočívání na každém rohu v jiných MMO, totiž značně omezuje možnosti designérů - hra se tím stává více rozkouskouvaná a celý průběh je odlišný. Za předpokladu že si vždy doplníte životy na maximum pak každý boj musí být na život a na smrt, aby to byla pro hráče nějaká výzva. V DDO tomu tak není, koncept D&D dobrodružství připomíná spíše nějaký dobrodružný film než neustále opakované souboje.
Téměř nemožné a jen náročné sólování je dalším sporným bodem. Zatímco nezbytná potřeba družiny se shoduje s ideami D&D, v MMO branži je to vždy trochu risk. Tento problém je tu řešen poměrně šikovným systémem vyhledávání družin (LFG a LFM systém s interface), ale asi nejlepším řešením je prostě založit guildu sehraných přátel a hrát to tak, jak se hraje papírová předloha hry.

V čem DDO opravdu vyniká je bojový systém. I přes tradiční "klikni na nepřítele, použij speciální útok nebo kouzlo" je boj překvapivě originální. Je zde totiž <b>aktivní systém úhybů, úskoků, útěku atd.</b>. Můžete zaujmout obrannou pozici když víte že nepřítel teď udeří. Nebo můžete prostě uhnout, ustoupit do strany nebo dokonce utéct. Nepřátelské NPC pak opravdu mine, případně přejde k útoku na dálku (třeba střelci před vámi sami ustupují).
Obrovským plusem hry je vychvalovaná D&D atmosféra. Většina beta testerů si tuto stránku hry (úzce spjatou s grafikou) vychvaluje. Questy zaměřené na příběh, kvalitu a hratelnost jsou co nejpřesnější kopií fantastických dobrodružství na čtverečkovaném papíru. Kromě pastí narazíte i na hádanky a hlavolamy, takže si připravte anglický slovník. Dokonce se vám během plnění questu zobrazuje "GM text", oznamující například že "jste vstoupili do temné, smrduté místnosti plné podivných kostí...", "most přes stoku se s řinčením zvednul" atd. Je to obrovský rozdíl oproti dementním questům typu "zabij 10 tohohle", kterými v hojné míře disponuje 98% MMORPG konkurence. DDO je prostě "handmade by your GameMaster", alespoň co jsem sám viděl a co tvrdí vývojáři, kteří jsou na kvalitu herního obsahu patřičně hrdí. Jak ale asi tušíte, problémem by mohl být nedostatek contentu v pozdějších fázích hry. Doufejme že vývojáři budou nadále tvrdě pracovat a hru obohacovat.

<b>Hra neobsahuje Player versus Player boj.</b> Jak už jsem psal, má to být fantastický, dobrodružný příběh, né sport či soutěž. Buďme rádi že je více druhů MMO, nikdo nás přece nenutí hrát jen jednu onlinovku!

<b>Hra neobsahuje crafting systém.</b>


<b>Technické zpracování...</b>

Grafika je krásná. Je to kvalitní a detailní reálný obraz fantastického světa. Hráči si pochvalují překvapivou nenáročnost a vynikající plynulost hry i na starších strojích. A já se divím jak je možné, že nová hra s báječnou grafikou běhá na vysokých detailech podstatně plynuleji, než hry od konkurence staré mnoho měsíců. Možná proto, že Turbine nevyrábí herní hardware...
Evropská verze hry zajišťuje bezproblémové připojení z evropského kontinentu. Hra navíc poskytuje <b>integrovaný voice systém</b>, který by měl značně zpříjemnit společná dobrodružství. Ve hře samozřejmě vidíte který z členů vaší družiny má mikrofon a kdo právě hovoří.
Grafická originalita postav je dostatečná, i když se zde nesetkáte s množstvím "páček a šoupátek" jako je tomu v SWG. Pouze si vzhled svého avatara sestavujete jako skládačku z hromady možných dílků. Těch je tu naštěstí dost a nepostrádají libovolnou barevnou úpravu. Co je trochu horší, je finální vzhled vaší postavy na počátku hry. Dvě postavy stejného povolání mají totiž zcela stejnou výzbroj, takže v počátečních zónách bude běhat spousta skoro stejně vypadajících elfíků v modrých šatičkách, trpíků v hnědých trenclích atd. To bych ale nepovažoval za velký problém, vždyť cílem hry je právě svou postavu postupně rozvinout a něčeho dosáhnout až časem.


<b>Jiná hodnocení</b>

Najdou se články a betatesteři, kteří hru odsuzují. Najdou se články a testeři, co tvrdí, že je výborná. Není pochyb, že hra má svou cílovou skupinu. Otázkou ale je, jak moc je tato skupina specifická a tedy veliká? A jak u této specifické skupiny hra uspěje? Zatím sklízí převážně pozitivní hodnocení co se různých preview týče, ale také velmi konkrétní kritiku od testerů - samé instance, málo obsahu, pomalý nebo moc rychlý postup hrou. Pokud vás to více zajímá, stačí na internetu vyhledat některá preview, nebo navštívit oficiální DDO fóra. A nebo si pár týdnů počkat na hodnocení...

<b>Naděj-end...</b>

DDO láká spoustou D&D prvků a vymožeností jako je plížení, blafování, pasti pasti pastičky, rozmanité bojové možnosti, instantně zabíjející kouzla... Ale asi by nebylo moc zábavné kdyby každé NPC "level 9 Mage" v tom či onom dungeonu umělo během pár vteřin seslat kouzlo, která vás rovnou sejme. A že takových věcí je v D&D hodně. Proto stejně jako je tomu u papírové předlohy, i v onlinové verzi musí DM/GM/PJ (prostě Pán Jeskyně) používat mozek. Obrovský potenciál D&D systému (různé vybavení, všemožná mocná kouzla, útočná i ochranná, jednorázové protekce proti konkrétní magii, různé skilly...) spočívá v tom, že nebyl vytvořen pro PC a tak se dramaticky liší od klasických počítačových RPG. Jinými slovy, ve většině MMO budete jen velice těžko hledat mnoho věcí, které D&D díky svému mnohaletému vývoji obsahuje. Jedná se o vyzrálý RPG systém pro aktivní hraní a přemýšlení. Každá hra s tímto systémem má obrovský potenciál, a tak je tomu i u Dungeons & Dragons Online: Stormreach.

Doporučuji vám sledovat náš a nejen náš portál ohledně hodnocení hry, protože osud tohoto online D&D je více než zajímavý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama